Ombre Balyaj 2000 li yılların başlarında dünyadaki en önemli saç tasarım akımlarından biridir. Ombre balyaj saç uçlarının renklendirilmesi ve güneşten açılması işlemidir. Kendi saç rengine sahip bir kişinin, saçlarını toplayarak bir plajda üç ay geçirdiğini düşünün. Bu plajda güneş ve tuzlu saçın uç kısımlarının rengini açacaktır. Ense ve saçların önlerinde ise bir aydınlanma oluşur. Bu saçların salınık hali ise doğal olarak uçlara doğru açılmış, ışıltılı bir renk alacaktır. Sunlight balyaj da denilen ombre balyaj bu uçlara doğru açılmış, ışıltılı bir saç rengi elde edilen bir saç tasarım şeklidir.
Ombre Balyaj Hangi Saçlara Yapılır?
Ombre işlemi her saç tipine uygulanabilir. Uygulanacak teknik saçın uzunluğuna göre ayarlanır. Uzun saçların dörtte üçlük kısmına ombre uygulanabilir. Orta uzunluktaki saçların dörtte ikilik kısmına, kısa saçların ise yanlardaki uzun kısımlara ve uçlara ombre işlemi uygulanabilir. Her boy saça uygulanabilen renklendirme işleminde sadece sarı değil, yeşil, pembe, bal rengi gibi değişik renklerde de renklendirme yapılabilir.
Ombre balyaj saça zarar verir mi?
Diğer tüm boyama işlemleri gibi ombre balyajda da bir risk mevcuttur. Ancak bu durum kuaförün becerisi ile doğrudan ilgilidir. Ombre balyajda özel açıcılarla çalışılır. Açıcıların oranları, kullanılan açıcılar, saçta bekleme süresi, saçın yıpranma veya daha önceki gördüğü işlemler bu konuda çok önemlidir. O sebepten güvenilir bir kuaförün bu işlemi yapması tavsiye edilir.
Ombre Balyaj Nasıl Yapılır?
Ombre balyajı bir kuaförde yaptıracaksanız özel üretilmiş yapışkan bantlar kullanılır. Bu bantlarla saçtan alınan bir tutamın alt ve üstüne bantlar yapıştırılır ve bant açıldığında saçın yarısı alt diğer yarısı üst banta yapışır. Bu saçlara hazırlanan açıcı sürülerek bat tekrar kapatılır. Ancak bu iş profesyonelik gerektireceğinden evde uygulanması zordur. Bunun yanı sıra Loreal’in çıkardığı Ombre ürünü de mevcuttur. Bu üründe özel ombre fırçası ve pek çok renk seçeneği vardır. Evde yapacaklar için daha az risklidir.
Ombre saçların bakımı nasıl olur?
Ombre saçlı kimseler boyalı saçlardaki gibi yıkamalardan sonra saç kremi kullanmalıdır. Saç bakım maskesi kullanılmasında da yarar vardır. Banoyodan sonra saçınızı havlu ile iyice kurulayın. Kurulama işleminden sonra saçı sıktığınızda su damlamaması gerekiyor. Sonrasında avucunuza alacağınız herhangi bir saç maskesini avucuna sıkın ve iki avucunuzun arasında eritin. Saçlarınızın ombre balyajlı yerlerine sürün. 5 ila 15 dakika kadar saçınızda bekletin ve daha sonra durulayın. Bu sayede hem balyajlı yerlerin bakımını yapmış olursunuz, hem de daha parlak ve doğal görünmesini sağlarsınız. Ayrıca kuru saçlar için de saçlarınızın ucuna argan yağı sürebilirsiniz.

Start typing and press Enter to search